PFAS

בשנות ה-40, מישהו שיחק במעבדה שלו עם פחמן ופלואור וגילה את הקשר הכי חזק שניתן ליצור בכימיה אורגנית. אז הוא עשה מה שכולם היו עושים ומצא איך לתרגם את זה לכסף. PFAS הוא שם כללי למשפחה של הכימיקלים האלו, והיא מונה אלפי תרכובות. הן נמצאות בהרבה דברים סביבנו, למעשה כמעט בכל מקום, אבל הם לגמרי רעילות. לחשיפה אליהן יש השלכות רחבות היקף על תפקוד הגוף שלנו ובמיוחד על נשים. הכירי את האויב, מתחילים.

אם זה רעל, למה משתמשים בו כל הזמן?

לכימיקלים האלו יש תכונות שנחשבות מאוד טובות. הם עמידים לחום ומשמשים כמעכבי בעירה. הם עמידים מפני שמן וכתמים ומשמשים כדוחי לכלוך. הם קשים לפירוק ויציבים במיוחד כך שחשיפה אליהם לא תעבור כהרף עין אלא תשאיר סימן. וזה באמת מצוין, אם את חומר תעשייתי. אם את בגד, סיר בישול או ציפוי לכבל חשמל. [1]gov.il  אבל את לא אף אחד מאלה, אז למה את מכניסה את הרעלים האלו לגוף שלך? 

תעשיינים ומהנדסים מכניסים את התרכובות האלו למוצרים שלהם כדי להאריך חיי מדף ולהעלות את העמידות שלהם, אבל זה בדיוק הפוך ממה שהחומרים האלו יעשו לגוף שלך.

איך זה נכנס לגוף שלי?

טמפונים, תחתוניות, תחבושות ושלל המוצרים האחרים שמבטיחים לך ספיגה, לא סיפרו לך איך הם מצליחים לספוג נכון? מחקרים מצאו שבטמפונים האלו, שאת מכניסה לאזור הכי רגיש בגוף שלך, יש PFAS שככל הנראה משמשים ליצירת יכולת נידוף נוזלים [2]mako.co.il  לפעמים PFAS מוכנסים לטמפונים רק בשביל הריח, ולפעמים החומרים האלו מגיעים אל המוצרים שאנו צורכות מבלי שאפילו היצרנים שלהם מודעים לכך (!) ואז גם אנחנו לא מעודכנות. בטמפונים מצאו פלואור, שהוא אחד מה-PFAS המוכרים יותר, אבל יש עוד מזהמים שמסתננים באופן קבוע למוצרי ההיגיינה שלנו. הנה טיפ איך לא להתבלבל בין מוצרי היגיינה נקיים ממזהמים לכאלו שיש בהם: אם הם לבנים, סימן שהבד או החומר הולבן עם מי חמצן, מכאן שהוא מעובד, לא טבעי ובטח שלא צריך להתקרב לגוף שלך.

מה זה כבר יכול לעשות?

את יושבת? אז ככה:

בגלל שהחומרים האלו כל כך עמידים, הם מצטברים בגוף, באופן שקצת מזכיר את ההשפעה של סיגריות על הריאות. הם כל כך עמידים שהכינוי שלהם הוא “הכימיקלים הנצחיים”, וצריך תנאים מאוד קיצוניים כדי לפרק אותם. הלכלוך שלהם נשאר בגוף ומשפיע על כל המערכות וגם על ההתפתחות עצמה. חשיפה ל-PFAS נמצאה קשורה לכולסטרול גבוה, בעיות בתפקוד בלוטת התריס, סיכוי מוגבר לסרטן, עלייה בשיעורי ההשמנה בקרב ילדים, הפרעות בפוריות, תפקוד המוח ועוד. כמה עוד? הם גם משבשים פעילות הורמונלית, עלולים לגרום להפסקת ווסת, אנדומטריוזיס, סיכוי מוגבר לאסטמה, סיכוי מוגבר לרעלת היריון, וכן הלאה.

למה את משתפת עם זה פעולה?

עכשיו אנחנו באמת שואלות, מה מונע ממך לזנוח את כל מוצרי ההיגיינה הרעילים האלו בצד ולעבור לחלופה טבעית ובריאה? הם הרי לא בריאים לך, לא יעילים מספיק בשביל להצדיק את ההשלכות הבריאותיות שלהם, לא נוחים לשימוש ובטח שלא זולים. אולי הגיע הזמן להבין שהמציאות שגדלנו לתוכה, שבה נשים מחויבות לקנות כל חודש מוצרים מסוימים ולהשתמש בהם, היא מציאות שנועדה לשרת רק את התעשייניות הגדולות? אולי הגיע הזמן לזכור שאלו שמבטיחים לנו “לילה ללא דאגות עם התחבושת החדשה של מותג כלשהו”, הם אותם אלו שמציגים את המחזור שלנו כמו נזילה כחולה וחמודה שאפשר לעשות איתה גלגלונים? חומר למחשבה.

מקורות

לקוחה ותיקה של ליליבלום, חובבת מושבעת של כותנה אורגנית, כותבת תוכן וקופירייטרית
×