חמישה הבדלים (חשובים) בין כותנה רגילה לכותנה אורגנית

בואו נדבר על כותנה.

כותנה נמצאת בשימוש רחב ברחבי העולם, והביקוש הגבוה יוצר בעיות אקולוגיות ובריאותיות רבות. הן מבחינת האדמה וניצול משאבים, והן לחקלאים ולצרכנים.
בשנים האחרונות ישנה מגמה הולכת וגוברת של גידול כותנה אורגנית והיה חשוב לנו לספר לכם על ההבדלים בין הסוגים.

איכות

כותנה רגילה נקטפת על ידי מכונה כדי להאיץ את האספקה ולענות על הביקוש הרב. בתהליך מכני זה, הסיבים לרוב נפגעים, ולכן נגרם בזבוז רב יותר של כותנה. 

הכותנה האורגנית מאידך, נקטפת על ידי חקלאים באופן ידני, וכך הכותנה האורגנית נותרת רכה ובעלת סיבים ארוכים יותר, מה שמבטיח שיהיו חזקים ועמידים יותר.

אופן הגידול

בגידול כותנה רגילה משתמשים בחומרי הדברה בשווי 2.6 מיליארד דולר בשנה (25% מחומרי ההדברה הסינתטייים בהם משתמשים בעולם מנוצלים לצורך הדברת שדות כותנה!). השימוש המתמשך בחומרים רעילים אלו, מוביל למחלות ומשפיע לא רק על החקלאים, אלא גם על הסביבה, האדמה השכנה והצרכנים. 

בגידול כותנה אורגנית החקלאים משתמשים בחומרי דישון והדברה טבעיים בלבד, כמו הרחקת מזיקים בעזרת חרקים אחרים. תהליך הגידול נטול ההדברה הופך את הכותנה האורגנית לאיכותית וטובה יותר לעור שלנו.

אדמה ומים

בגידול כותנה רגילה נעשה שימוש חוזר באותה האדמה. תהליך זה הורס ומכלה את האדמה, מסיר את החומרים המזינים שיש בה, ומוביל לגידול של יבול לא בריא. מכיוון שיבול הכותנה זקוק לכמות גדולה יותר של מים, הוא מושקה בכמויות גדולות מאד של מים הגורמות לבזבוז אדיר.

לעומתה, הכותנה האורגנית מועברת מאדמה אחת לאחרת על כל יבול שנשתל, ומושקית לרוב על ידי טפטפות. פעולות אלו מובילות לשמירה על החומרים המזינים של האדמה וחסכון אדיר במים.

ניכוש עשבים

בתהליך ניכוש העשבים של כותנה רגילה, נעשה שימוש בכימיקלים בצורת קוטלי עשבים שהורגים עשבים שוטים. השימוש בכימיקלים מזיקים אלה משפיע על איכות היבולים, שואב לחות וחומרי הזנה מהאדמה וגם פוגע בבריאות החקלאים. החומרים כוללים קוטלי חרקים רעילים מאוד וחומרים מסרטנים. שימוש מתמיד בכימיקלים משפיע גם על האדמות השכנות (בערך כ3.5 ק”מ לכל כיוון). 

בייצור כותנה אורגנית, ניכוש העשבים נעשה בעבודת יד. (שיטות אלו עוזרות לאדמה לשמור על החומרים המזינים שבה, ואינן פוגעות בחקלאים).

ייצור

גם בשלב העיבוד של כותנה רגילה נעשה שימוש תדיר בכמות גדולה של כימיקלים, מתכות כבדות ובכלור. גם לאחר שטיפת המוצרים המוגמרים נשארות שאריות הכימיקלים הללו ועלולות לגרום לאלרגיות עוריות חמורות, אקזמות ועוד. 

כותנה אורגנית משתמשת בחלופות בטוחות יותר לצבעים כימיים ומלבינים: צבעים טבעיים או על בסיס מים, מי חמצן להלבנה ומוצרים בטוחים אחרים המשמשים לייצור הסחורה המוגמרת.

שדה כותנה אורגנית

לסיכום, למה לבחור כותנה אורגנית?

לא רק שסיבים אורגניים רכים יותר, היפואלרגנים ומחזיקים מעמד זמן רב יותר לאחר כביסה, זהו גם הבד הכי נקי מכימיקלים לעור שלנו. הוא מפחית פסולת, זיהום מים, מגן על המערכת האקולוגית ומציע סביבת עבודה בטוחה יותר. החומר בר קיימא, ואחת האפשרויות הטובות ביותר הקיימות והידידותיות לסביבה.

אז אם את שואלת את עצמך איזה תחתונים הכי טובים לנשים, תנסי בעצמך ותרגישי את ההבדל 🙂

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
×