מה זה כותנה אורגנית ולמה היא חשובה בשבילך

כותנה היא צמח סיבי ומשתמשים בו לרוב לאריגת בדים רכים ונושמים.
בשנים האחרונות נכנסה הכותנה האורגנית למרכז העניינים עקב הביקוש העולה לגידול אקולוגי ששם דגש על הפחתת נזקים לאדמה ולסביבה ויצירת מוצרים בריאים יותר לאדם. הכותנה האורגנית היא בעצם כותנה שגדלה מצמחים שאינם מהונדסים גנטית וללא שימוש בכימיקלים סינטטיים.

למה כותנה אורגנית יותר ידידותית לסביבה?

 • מים– הכותנה האורגנית מושקית בטפטפות וכך חוסכת עד 91% אחוז מים בתהליך הגידול, לעומת השקיה מסיבית הפוגעת באדמה בגידול כותנה קונבנציונלית[1]http://www.ajsosteniblebcn.cat/the-life-cycle-assessment-of-organic-cotton-fiber_38172.pdf.
 • הדברה– שימוש בהדברה ביולוגית, היבול והחקלאים אינם נחשפים לכימיקלים מסוכנים. 
 • ייצור– תהליכי העיבוד והייצור הינם טבעיים וללא שימוש בכימיקלים מזהמים. התוצר הסופי הוא בד היפו- אלרגני, שמתאים לעור רגיש, לאזורים האינטימיים ולפעוטות, וכמובן עדיף לכולנו. 
 • אדמהבגידול כותנה אורגנית מחליפים אדמה בכל סוף יבול כדי לתת לאדמה לחדש את עצמה, וכך היא נשארת מזינה ואינה נהרסת.
  לעומת גידול כותנה קונבנציונלית בה משתמשים באותה אדמה שוב ושוב וכך הנוטריינטים הקיימים בה נהרסים. בנוסף, חומרי הדברה גורמים ליבול לא בריא ופגיעה באדמות השכנות.
 • ניכוש עשבים– בכותנה אורגנית הקטיפה היא ידנית. שיטה זו חוסכת בלאי ושומרת על סיבים ארוכים, רכים ועמידים יותר.
 • סחר הוגן– דואגים שבכל שרשרת הייצור האנשים שעובדים יקבלו תנאים הוגנים ואנושיים.

בזכות כל הנאמר מעלה, טביעת הרגל של גידול כותנה אורגנית פחותה לעומת גידולים אחרים.

למה כותנה אורגנית יותר טובה בשבילך? 

כותנה אורגנית היא בד נושם ומנדף לחות. העור שלנו, מעבר להיותו האיבר הכי גדול בגוף האדם, נחשב גם ל”ריאה השלישית” שלנו. זהו איבר שמגן, מפריש, סופג ונושם! לכן חשוב מאד לשים לב במה אנחנו עוטפים אותו.
נידוף הלחות שהכותנה האורגנית מאפשרת חשובה כדי למנוע הצטברות של חיידקים ופטריות האוהבים מקומות לחים וחמים.
תהליך הגידול האורגני שומר על הבד נקי מרעלנים וכך אינו מזיק לבריאותנו, ולבריאות העור שלנו.
יש חשיבות יתרה כשמדובר באזורים האינטימיים שלנו, שגם מפרישים יותר וגם העור רגיש יותר, כמו גם אצל פעוטות וילדים, אצלם מערכת החיסון עוד מתפתחת.
מעבר לכל הנאמר, מכותנה האורגנית מייצרים את אחד הבדים הכי נעימים למגע! והיא גם מעודדת כלכלה בת קיימא. לכן, זוהי גם בחירה נעימה ואקולוגית.

איזה מוצרים את יכולה למצוא מכותנה אורגנית?

 • היגיינה– תחבושות מכותנה אורגנית וטמפונים.
  נקודה חשובה כיוון שישנם חומרים סינתטיים[2]https://synapse.koreamed.org/articles/1130139 הקיימים בטמפונים ותחבושות כיום שנמצאו מזיקים ואף מסרטנים[3]https://ehp.niehs.nih.gov/doi/10.1289/ehp.122-A70
 • תינוקות – טטרות, בגדים, משטחי פעילות
 • מוצרים לבית-מגבות ומצעים מכותנה אורגנית
 • נשיםהלבשה תחתונה מכותנה אורגנית, בגדי הריון מכותנה אורגנית וכמובן כל שאר הביגוד.
 • בגדי גברים מכותנה אורגנית

כיום, יותר אנשים וחברות מבינות את הצורך בשימוש בחומרים בריאים יותר לגוף שלנו, לעובדים ולכדור הארץ. הביקוש בגידולים ירוקים ואורגניים עולה ואיתו ההיצע. ליותר חברות חשוב להיות בנות קיימא ולדאוג לעתיד טוב יותר.
אצלנו בליליבלום יש מגוון מוצרים מכותנה אורגנית, באישור GOTS המאשר כי אכן התהליך כולו עומד בתנאים של מוצרים אורגניים, ואישור Fair trade המאשר כי כל העוסקים בתהליך מתחילתו עד סופו מקבלים תנאי עבודה הוגנים מכל הבחינות.

×