הפרשות מהנרתיק: כל מה שאת צריכה לדעת

 

מכירות את התחושה הרטובה הזו בתחתונים? זו שגורמת לך ללכת להחליף אותן או להשתמש בקביעות בתחתוניות ולעיתים אפילו לחשוב שאולי יש איזושהי בעיה ושאת צריכה טיפול? אז בואי נבין אילו סוגי הפרשות יש לנו, מתי כל אחת מהן מגיעה והאם צריך לעשות משהו מיוחד?

נוזלים שמגיעים לפי דרישה

נתחיל באלו שמגיעים לזמן קצר ולעיתים אנחנו בכלל לא שמות לב שהם שם.
נוזלי הסיכה הם נוזלים שקופים, לעיתים בגוון קצת אפרפר, אשר מופרשים מזוג בלוטות, הנקראות בלוטות ברטולין ונמצאות בצידי השפתיים הקטנות ליד פתח הנרתיק. נוזלים אלו מופרשים כאשר את מעוררת מינית ותפקידם לשמש כחומר סיכה ולשמור את פתח הנרתיק לח.
בדרך כלל נוזלי הסיכה יגיעו לזמן יחסית קצר והם תלויים ברמת העוררות המינית שלנו. הם יחסית מימים ומתייבשים במהירות על התחתונים.

את מרגישה רטיבות בתחתונים ורצה לשירותים לבדוק אם קיבלת וסת ואז מגלה שזה סתם נוזל? נעים להכיר- נוזלי צוואר הרחם

נדבר רגע על אלו שבדרך כלל מטרידים אותנו-נוזלי צוואר הרחם. הם נוצרים בתעלות בצוואר הרחם והם מושפעים ומשתנים בעקבות השינויים ההורמונליים במחזור החודשי. אצל כל אישה דפוס השינוי של הנוזלים שונה במעט אבל נתאר את התהליך הכללי שקורה.
לאחר הוסת (הדימום החודשי), רמות הורמון האסטרוגן בגוף עולות וגורמות לנוזלי צוואר הרחם להיות יותר מימים, שקופים ונמתחים ככל שאנחנו מתקרבות לביוץ. לכן אנחנו יכולות לראות נוזלים בצורות שונות, לעיתים כאלו שמזכירים קרם הגנה חלבי, לעיתים כאלו שמזכירים חלבון ביצה ואפילו כאלו ממש מימים שמרטיבים את התחתונים ברמה שאנחנו חוששות רגע שאולי הגיעה הוסת.
לאחר הביוץ רמת הורמון הפרוגסטרון עולה ולעומתו האסטרוגן יורד. הפרוגסטרון גורם לנוזל להיות צמיגי יותר ובימים שלפני הוסת ייתכן שיהיו לנו מספר ימים יבשים לחלוטין או אם מעט נוזלים יחסית יבשים. זהו תהליך טבעי שחוזר על עצמו.
זה בעצם אומר שבחלק מהימים יהיו לך יותר נוזלים ובחלק פחות. אם מפריעים לך הנוזלים או תחושת הרטיבות אפשר לשים עוד זוג תחתונים בתיק ולהחליף במהלך היום או לשלב בשימוש עם תחתוניות בחלק מהימים (אבל כפי שאת יכולה להבין אין צורך לשים אותן כל יום).

אגב, חשוב לדעת שאם את נוטלת גלולות למניעת הריון (או כל אמצעי הורמונלי אחר) המחזור שלך מתבטל ולכן דפוס זה לא יהיה קיים וככל הנראה שכמעט ולא יהיו לך נוזלים. 

אבל יש לזה ריח קצת מוזר

והאחרונות החביבות נדבר על ההפרשות שמסמנות לנו שמשהו לא בסדר.
לנוזלי צוואר הרחם ולנוזלי הסיכוך יש ריח, כמו שלזיעה שלנו יש ריח ואפילו לרוק יש ריח (בכל זאת, הם נוזלי גוף), אבל הוא אמור להיות ריח די “רגיל”. לא של שושנים אבל גם לא של דגים. במידה ולהפרשות יש ריח של דגים, או כל דבר מוזר אחר, ייתכן שיש פה בעיה רפואית שצריך לטפל פה.

הפרשות שמזכירות מרקם של קוטג’, בצבע אפור, כתום או ירוק, מלוות בגרד, אודם בפות, נפיחות או ריח מוזר מצביעות על חיידק או פטריה בנרתיק. אין יכולת להבדיל בין הסיבות השונות לבעיות אלו רק על פי התסמינים ולכן צריך ללכת לגניקולוגית ולעשות משטח כדי להתאים את הטיפול המתאים.
לכן, אל תמהרי למרוח משהו שלא יטפל בבעיה עצמה, תתאימי את הטיפול רק לאחר שאת יודעת בדיוק מה הבעיה. 

לסיכוםהפרשות יכולות להיות סימן משמעותי לכך שאנחנו בריאות ושהמחזור שלנו תקין, בזמן אחר הן יכולות להיות סימפטום לבעיה כלשהי, תהיי קשובה לשינויים של הגוף שלך ותוכלי לדעת האם יש צורך בטיפול מיוחד או רק בהחלפת תחתונים.

מנחת מודעות לפוריות ומיניות בריאה
×