חמש סיבות למה אקטיביזם סביבתי מתחיל בתחתונים שלנו

אחד המעשים האקטיביסטים החשובים והפשוטים ביותר שאנו יכולים לעשות הוא פשוט לקנות אחרת. לקנות את הבגדים ממקומות שאכפת להם, לקנות את התחתונים שלנו ממותגים ידידותיים לסביבה, שנעשו בסחר הוגן ולתמוך באופנה בת קיימא שנוצרת בתהליכים אתים, לכל אורך שרשרת הייצור.

הנה חמש סיבות ללמה אקטיביזם סביבתי מתחיל בתחתונים שלנו:

כימיקלים

כותנה היא צמח רגיש במיוחד, שדורש הרבה מאוד דשנים וכימיקלים רעילים לטובת הגידול, העיבוד והצביעה. למעשה, רבע מהכימיקלים הרעילים בעולם משמשים להדברת כותנה וכ-8000 נוספים משמשים לצביעת הכותנה, בדרך להפוך לתחתונים (ובגדים) צבעוניים. כמויות הכימיקלים האדירות הללו פוגעות בבריאות של מי שנמצאים בשני צידי הכותנה: בצד אחד נמצאים החקלאים אשר מגדלים את הכותנה והאדמה עליה הכותנה גדלה. ככל שמשתמשים ביותר כימיקלים רעילים, כך בריאותם של החקלאים נפגעת והאדמה הופכת לבלתי שמישה מהר יותר, מה שפוגע שוב בחקלאים.  ; בצד השני נמצאות אנחנו, הצרכניות שלובשות את התחתונים, מחקרים מצאו קשר הדוק בין בריאות הנרתיק לסוג התחתונים. תחתונים מכותנה אורגנית, נטולי כימיקלים רעילים, ישמרו על הנרתיק נושם ובריא ולהפך.

סחר הוגן

כאמור, תעשיית האופנה היא לא רק התעשייה השנייה הכי מזהמת בעולם, אלא גם השנייה הכי מנצלת. כזו בה העובדים מועסקים 72 שעות בשבוע בממוצע, בתפירת 60-100 פריטים בשעה, בסמיכות לכ-8,000 כימיקלים רעילים ושורה של מפגעי בטיחות, אשר הפכו את תעשיית האופנה לתעשייה בה מתרחשות הכי הרבה תאונות עבודה. בעוד שבקטגורית הבגדים, בגדי יד שניה הם אופציה נהדרת להימנע מניצול, כשזה מגיע לתחתונים הדרך היחידה להבטיח שיצור הבגדים והתחתונים שלנו לא היו כרוכים בניצול היא לרכוש סחר הוגן. כאשר אנו רוכשות תחתונים אורגנים אשר מסומנים בסחר הוגן, אנו יכולות להיות בטוחות שאף אדם לא נוצל בדרך ושתהליך הייצור של התחתונים שלנו לא היה כרוך בסבל של אף אחד.

ניצול נשים בתעשיית האופנה

המודל הרווח של תעשיית האופנה, בנוי ברובו על ניצול נשים, הן כפועלות והן כלקוחות. 70 אחוזים מהעבודות המנוצלות בתעשיית האופנה הן נשים (ו20% אחוזים הם ילדים מתחת לגיל 12). אך כאן לא נגמר הניצול. פעמים רבות מידי פרסומאים בתעשיית האופנה מנסים לגרום לנו להאמין שאם רק נקנה את המוצר שלהם נהיה רזות, צעירות ומאושרות יותר ואם לא הפכנו מאושרות יותר, כנראה עלינו לקנות פריט נוסף . ככה ככל שהמוצר אינטימי יותר, המניפולציות הפירסומיות בוטות יותר. זו הסיבה שדוגמניות הלבשה תחתונה תמיד יהיו רזות וצעירות במיוחד, על גבול הפנטזיה, כאשר כל קשר בינן לבין המידה הממוצעת מקרי בהחלט. מכאן שקניה אתית ומודעת היא אקט פמיניסטי מהשורה הראשונה, אפשר וצריך לעשות את זה אחרת.

נוחות ואם כבר פמיניזם, חשוב להזכיר נוחות זה פמיניסטי.

אם את מרגישה בנוח בחוטיני ועקבים זה נהדר ואנחנו בעד, אבל בואו נהיה כנות, רובנו לא מרגישות ככה בנוח. בגדים צריכים להיות נוחים ונעימים בשביל לאפשר לנו להוציא את המקסימום מהגוף שלנו, ובהקשר הזה תחתונים הם הפריט החשוב ביותר. תחתונים רעות יציקו לך לכל אורך היום, יהפכו אותך למודעות לעצמך בקטע רע, יגבילו את התנועות שלך ויפגעו לך בבריאות. מנגד תחתונים טובות מכותנה אורגנית יעטפו את הפות שלך בבד נושם ונעים ויאפשרו לך לעשות כל מה שרק תרצי ויותר.

דווקא איפה שלא רואים

האסוציאציה הראשונה של רובנו, כשאנחנו חושבות על אקטיביזם היא של מגפון, שלט בהפגנה והרבה רעש. אבל האמת היא שלאקטיביזם יש המון גוונים ורמות שונות של ווליום. פעמים רבות פעולה משמעותית יכולה להיות דווקא במקומות השקטים ביותר, אלו שלרוב נחבאים מאחורי הקלעים. בין אם הסביבה הטבעית שלך היא הפגנה סוערת, או דווקא מול ספר טוב במיטה, בחירה בתחתונים הנכונות היא התחלה נהדרת לאקטיביזם  והחלק הכי משמח הוא שהסוג הזה של אקטיביזם, באמת מצליח לעשות שינוי. רק במהלך פברואר 2021 יותר מ80 מותגים וארגונים אמריקאים חתמו על מכתב המיועד לביידן, נשיא ארה”ב, בבקשה שיסייע להפוך את תעשיית האופנה ליותר מקיימת ; אדידס הצהירה שלא תעשה יותר שימוש בפרווה ;  H&M הודיעה שתנפיק אגרות חוב בשווי של 600 מיליון דולר עבור הפחתת גזי חממה ומטרות בנות קיימא ; ומעצב העל אלכסנדר מקווין הכריז על שיתוף פעולה עם Vestiaire Collective במסגרתו ימכרו בגדים יד שניה. במילים אחרות אקטיביזם שמתחיל מהב(ג)דים שלנו עובד ומצליח לשנות את העולם. לבחירות הצרכניות שלנו יש כוח גדול, ועם כוח גדול באה אחריות גדולה. בואו נצרוך באחריות.

 
חוקרת ומרצה על צדק סביבתי, צרכנות ואופנה בת קיימא. מקדמת צריכת אופנה מודעת
×