אחת שיודעת: איך נהפוך את הארון שלנו ליותר ידידותי לסביבה- טיפים ממומחית להארכת החיים של הבגדים שלנו.

זה כבר מזמן לא סוד שתעשיית האופנה היא אחת מהתעשיות המזהמות והמנצלות ביותר בעולם, זו שאחראית לשימוש ברבע מהכימיקלים הרעילים בעולם, 35 אחוזים מהמיקרו פלסטיקים בים, יותר פליטות פחמן מכל הטיסות והרכבים גם יחד, בזבוז אדיר של משאבי טבע, הטמנה ושרפה של מיליארדי טונות של בגדים מידי שנה  ומתבססת על כוח אדם זול במדינות עולם שלישי המועסק שעות ארוכות, ללא תנאי בטיחות בסיסיים, תוך התעללות פיזית ומילולית. העסקה נצלנית זו, כמו גם הזיהום הנרחב, מתאפשרים, בין היתר, בעקבות שרשראות אספקה ארוכות במיוחד, המקשות עלינו, הצרכנים לדעת מי עומד מאחורי הבגדים שלנו ובאילו תנאים הם יוצרו ודגם המסחר של אופנה מהירה המתבסס על תחלופת טרנדים מהירה ובגדים באיכות נמוכה. 

אל מול כל זה הולך ומתגבר הזרם של אופנה איטית. זרם שכולל בתוכו עיצוב מקומי, אקו-קולקציות, מיחדוש, מלתחת קפסולה, בגדי יד שניה ווינטאג’. אבל עם כמה שהפיתוי לצאת לסיבוב שופינג בין חנויות הבד והיד השנייה הקרובות לבית גדול, חשוב לזכור שהבגד הכי בר קיימא הוא זה שכבר נמצא בארון שלנו והפעולה הכי ירוקה שאנחנו יכולות לעשות היא ללמוד להאריך את החיים של הבגדים שבארון שלנו

אז, איך עושות את זה בפועל?: 

  • כביסה נכונה–  רבים מהבגדים שאנחנו רוכשות באופנה מהירה מיוצרים מפוליאסטר בהרכב משתנה, שהוא למעשה תזקיק נפט, בדיוק כמו פלסטיק. כשמכונות הכביסה שלנו מחממות את הבגדים במהלך כביסה בטמפרטורה גבוהה, הפוליאסטר מהבגדים משתחרר והופך למיקרו פלסטיקים המגיעים לים דרך הביוב. זו גם הסיבה שבעוד שפריטי וינטג’ בני שלושים וארבעים שנים נראים כאילו נתפרו אתמול, פריטי אופנה מהירה חדשים, באיכות ירודה, נראים בצורה שונה לגמרי אחרי מספר כביסות. אז מה עושות, שני דברים: הראשון, מנסות לקנות בגדים עם כמה שפחות פוליאסטר והשני, מכבסות נכון. להוציא כביסה מלוכלכת באופן קיצוני, אין שום סיבה לכבס בגדים מעל ל-30 מעלות ומוטב לכבס על מספר נמוך של סל”ד (סיבובים לדקה). כביסה עדינה שכזו, תשמור את הבגדים והים שלנו נקיים ותאריך את החיים של הבגדים.  
  • אחסון נכון – האופן בו אנחנו מאחסנות את הבגדים שלנו משפיע באופן ישיר על אורך החיים שלהם. על מנת להבטיח שהבגדים שלנו ימשיכו להראות טוב לאחר מספר שנות שימוש, עלינו לאחסן אותן מרווחים ככל האפשר, להימנע מצפיפות ולהתאים את צורת האחסון לפריט: בעוד שמעיל הוא פריט קלאסי לתלייה על קולב, סוודר שהוא לרוב כבד ובו בזמן בעל אריג עדין. לכן סוודר הוא פריט שנרצה לאחסן מקופל, וכך להימנע מפציעתו על ידי קולבים סוררים. 
  • בחירה נכונה של בגדים ותחתונים– נכון שהבגד הירוק ביותר הוא זה שכבר יש לנו בארון, אבל בכדי שהבגדים שבארון שלנו יחזיקו מעמד לאורך זמן עלינו לבחור אותם מלכתחילה בתבונה. ככל שנבחר למלא את המלתחה שלנו בפריטים איכותיים ומדוייקים יותר, ככה גוברים הסיכויים שהם יחזיקו מעמד לשנים רבות יותר.  זה טיפ חשוב ביחס למלתחה שלנו באופן כללי וחשוב שבעתיים ביחס להלבשה תחתונה. תחתונים שלא יושבים טוב יחרבו לנו את ההופעה פעם אחרי פעם ויגרמו לנו לקנות בגדים מיותרים, במרדף אחרי הבגד שכן ישב טוב על הגוף. בחירות בגדים מדויקות יותר מבטיחות לנו מלתחה חכמה יותר, שנשענת על סגנון אישי ולא על טרנדים, מה שיאפשר לנו להוציא מכל אחד מהפריטים שלנו את המקסימום, להחזיק מספר קטן יותר של פריטים ולאחסן את הבגדים שלנו באופן מרווח ונושם. אז איך בוחרים נכון? התשובה היא לפי החומר. בגדים אורגנים, מחומרים איכותיים, שנעשו ללא שימוש מיותר בכימיקלים, הם בגדים שצפויים להחזיק מעמד לאורך זמן. דרך נוספת להבטיח את איכות הפריטים היא סחר הוגן. בעוד שבקצב ייצור של בין 60 ל100 פריטים בשעה, גוברים הסיכויים לתפרים רופפים וגימורים לא איכותיים. בגדים שנוצרו בתהליכי סחר הוגן, הם בגדים שהושקעה בהם מחשבה ופרק זמן ראוי לייצור, והם צפויים להראות בהתאם, גם לאחר עשרות כביסות.תחתונים לנשים בהריון מכותנה אורגנית
חוקרת ומרצה על צדק סביבתי, צרכנות ואופנה בת קיימא. מקדמת צריכת אופנה מודעת
×