שאלות שכדאי לשאול לפני שקונים בגד חדש

עם יד על הלב – האם את לובשת את כל הבגדים שיש לך בארון? סביר להניח שהתשובה היא – לא, נכון?

אנחנו מוקפות בשפע: האופנה המהירה והמחירים הנמוכים גורמים לנו לא לחשוב יותר מדי, לקנות ומקסימום… לא נלבש☹ הגיון פשוט, נכון? אז זהו, שלא! אם נסתכל טיפה על הנתונים ונבין את התמונה המלאה, אולי נוכל לעצור שניה ולשאול את עצמנו: האם אני צריכה את הבגד הזה?

נתונים שכדאי שתכירי:

תעשיית האופנה נחשבת כיום לאחת מהתעשיות המזהמות ביותר בעולם. היא אחראית לרבע מהשימוש בכימיקלים מזהמים בעולם, לפליטת 1.2 מיליארד טון של גזי חממה בשנה ולייצור 35-20 אחוז מכלל המיקרופלסטיק שבים ומיליארדי טון של פסולת טקסטיל שבלתי אפשרי למחזר כיום[1]https://www.onegreenplanet.org/environment/how-to-reduce-the-impact-of-your-clothing-on-the-planet.

תעשייה זו היא צרכנית המים השנייה הכי גדולה בעולם, והיא מייצרת כ-20 אחוזים מהשפכים בעולם. בעוד שמרבית הבגדים יירכשו במערב, פליטות הפחמן, זיהום המים והרס הקרקע בתהליך הייצור, כמו גם הטמנת ושרפת הבגדים בסוף השימוש, יתרחשו ברובם במדינות עניות בדרום מזרח אסיה ובאפריקה.

אז עכשיו, שהבנו פחות או יותר את נזקי הסביבה החמורים של התעשייה הכי זוהרת בעולם,  הכירי את המדריך המקוצר – שאלות שאני צריכה לשאול את עצמי לפני שאני קונה בגד חדש:

האם אני זקוקה לבגד הזה? מלתחה טובה בנויה מפריטי בייסיק (חולצות: לבנות, אפורות, שחורות בסיסיות שמתאימיות לכל שילוב עם מכנס/חצאית, מכנסיים: שחורים, ג’ינס, צמודים, רחבים, מתרחבים, חצאיות – מיני, מקסי, מידי, צמודה, רחבה ביגוד חם – סוודרים ומעיל, צעיפים, בקיץ עליוניות וחולצות קצרות), האם יש לך מספיק פריטי בייסיק להרכיב מלתחה שתראה “עשירה” אך עם זאת (רק את תדעי) שאת יכולה ללבוש את אותו הבגד כמה פעמים בשבוע?

אם ענית כן – תמשיכי לסעיף הבא

האם הייתי קונה את הפריט לא בסייל? אם ענית כן, כנראה שזה באמת פריט שכדאי לרכוש ובכל אופן המשיכי לסעיף הבא:

כמה אני אלבש את הבגד הזה? אם זה בגד שמראש את יודעת שהוא “חד פעמי”- כדאי לא לקנות, אולי תנסי להשאיל מחברה  או להשכיר אם מדובר בבגד לארוע חגיגי. עדיין לא בטוחה? המשיכי לקרוא:

האם הבגד איכותי ויישאר איתי תקופה ארוכה? או במילים אחרות, האם מדובר במערכת יחסים ארוכה או סטוץ? איך תדעי? תסתכלי על התפרים, תבדקי האם יש שוונצים? הכותנה דקה מאד או עבה ונעימה, ולפעמים פשוט יודעים (מרגישים) ואם לא, המשיכי לבחון את עצמך:

האם הבגד משתלב היטב עם שאר הפריטים במלתחה שלי? זוכרות את הסעיף הראשון? זה הזמן לבדוק לאיזו קטגוריה מתאים הבגד- בייסיק? או פריט בלתי נשכח שאפשר לשלב איתו בייסיק? יכול להיות פריט שיגרום לאפקט הוואו ושעדיין תרגישי מספיק בנוח ללבוש אותו מספר רב של פעמים

ועוד שתי שאלות אחרונות ומכריעות שכדאי לשאול:

האם זה פריט שאלבש גם בשנה הבאה? ולמה בעצם אני קונה?

עברת על כל השאלות? הבנת את המניע של לקנייה? זה הזמן להגיע להחלטה הנכונה😊

מיכל לב-יהושע, מתמחה בניהול שותפויות וקהילות, הינה חלק ממיזם "מתלבשות", מיזם לקידום אופנה הוגנת ובת קיימא, הפועל להעלאת המודעות לנזקי תעשיית האופנה והשפעתם על הסביבה, החברה וצרכני האופנה.
×