כתמים שלא יורדים מתחתוני המחזור

כמו כל תופעה ביולוגית וכימית, גם לכתמים יש הסבר מדעי, וגם אם אתן לא מתכננות להיות דוקטור לכימיה או רופאות נשים, שווה שתכירו את הנושא כדי לשמור על איכות התחתונים שלכן לאורך זמן, וכדי שתוכלו אולי לזהות מתי משהו לא בסדר מתרחש בגוף. אז נתחיל עם הסבר מדעי קצר (מבטיחות שיהיה קצר) ונמשיך משם, סגור?

מהי רמת החומציות התקינה שצריכה להיות בנרתיק? 

שאלה מכשילה!

אבל לפני שנענה עליה, חשוב להבין קודם מה זה חומצה ובסיס. אז למי מאיתנו שצריכה רענון, רמת חומציות היא ערך שמשפיע בעיקר על איך יראו תגובות בין חומרים שונים, ומודדים אותה בעזרת סולם pH. דמיינו סולם שהאמצע שלו הוא 7: כל מה שנמוך מ-7 נקרא חומצה וכל מה שמעל 7 נקרא בסיס (זה קצת מבלבל כי בסיס מתקשר לנו שמשהו שנמצא למטה, אבל מתרגלים). ההורמונים בגוף משפיעים על רמת החומציות של הנרתיק, וזו גם הסיבה לזה שזו שאלה מכשילה. (רמז: ההורמונים בגוף שלנו הם לא דבר קבוע).

ערכי ה-pH הממוצעים של נשים בגיל הפוריות הם לרוב חומציים (בין 4 ל-5 pH), בעוד שילדות ונשים שנפסק להן המחזור מאופייניות ברמת חומציות ניטרליות יותר בנרתיק (בערך 7 pH), וזה כמובן בגלל ההורמונים.אז הרמה התקינה של חומציות בנרתיק היא לא ערך קבוע שצריך לשאוף אליו, אלא אזור מסוים סביב סולם ה-pH ששווה להכיר[1]clalit.

מה משפיע על רמת החומציות?

אז כמו שלמדנו עכשיו, ההורמונים הם המשפיע העיקרי על רמת החומציות בנרתיק. אבל יש עוד כמה דברים שיכולים להזיז אותה מעלה ומטה על הסולם. למשל, תרופות מסוימות, גלולות למניעת היריון וההיריון בעצמו. הדברים האלו לא משפיעים רק על רמת החומציות בנרתיק, אלא גם על חומציות ההפרשות שלנו ממנו, הכמות שלהן, הצבע ואפילו הריח.

עוד דבר שחשוב להבין כפועל יוצא מכך, הוא שבזמן המחזור החודשי, ההפרשות שונות בהרכבן מהפרשות בימים אחרים, ולפעמים זה עלול ליצור כתמים עקשנים יותר על תחתוני המחזור שלנו או כל תחתון אחר.

בדיוק לשם כך התכנסנו – מה הקטע של הכתמים האלה?

הפרשות מהנרתיק לא תמיד ייצרו כתמים על התחתונים, וגם אם כן, הרבה פעמים הכתמים האלו ירדו בכביסה. אבל יש מקרים שבהם הכתמים נשארים גם אחריה וזה מבאס, מהרבה סיבות. הכתמים העקשנים האלו מקורם בדם מהמחזור החודשי, שיצא מהגוף שלנו אל הסביבה החיצונית (התחתונים) והברזל שבו התחמצן במגע עם האוויר[2]healthshots. כלומר, ההפרשה הפכה חומצית עוד יותר משהייתה בתוך הגוף. במקרים קיצוניים של הפרשות מאוד חומציות, זה יכול אפילו לחורר את הבד של התחתון, ולכן חשוב לבחור תחתונים מבד חזק ואיכותי.

עכשיו בטח תחשבו, מה הבעיה? אני פשוט אקנה תחתוניות או תחבושות היגיוניות ואגן על התחתונים שלי, שזה אולי הגיוני כשמדובר על תחתון רגיל, אבל תחתוני מחזור נועדו לספוג את הדם, לא להיות מצע לתחבושות. הדרך הטובה ביותר לשמור על תחתוני המחזור שלך היא פשוט לא לתת להם לחכות בסל הכביסה עד המחזור הבא ולשטוף אותם אחרי השימוש, בהתאם להוראות שהגיעו איתם. ולגבי תחתונים רגילים, קצת זה שונה.

אז חכי רגע

לפני שאת עושה טעות וקונה מוצרי היגיינה מפלסטיק כדי לא לכלכך את התחתונים שלך! אנחנו מזמינות אותך לחקור קצת על מה ההשלכות של המוצרים האלו על הבריאות שלך ולהבין שזה ממש לא הפיתרון. תחתוני מחזור איכותיים יהיו כאלו שיצליחו לעמוד בכתמים המיוחדים של ימי המחזור ולא להתפרק במשך הזמן.

מקורות

לקוחה ותיקה של ליליבלום, חובבת מושבעת של כותנה אורגנית, כותבת תוכן וקופירייטרית
×