הפרשות בהריון- מתי הן תקינות ומתי כדאי לפנות לרופאה?

תקופת ההיריון היא גם ככה תקופה מורכבת, אז החלטנו ליצוק אליה קצת ודאות. והפעם – הפרשות בזמן היריון. ההפרשות של הגוף שלנו, לא משנה מהיכן הן יוצאות, היא אחת הדרכים הכי טובות שיש לו כדי לתקשר איתנו. לספר לנו מה המצב שלו, מה הוא צריך, מה טוב לו ומה כדאי שנדע ונעשה. במיוחד בזמן ההיריון, זו יכולת מופלאה שהרבה נשים נעזרות בה, ברגע שהן מבינות איך. יש מערכים שלמים של בדיקות שמבוססים על ההפרשות הווגינליות שלנו, כמו שיטת המודעות לפוריות למשל, אבל היום נתחיל בבסיס – מה ההפרשות מספרות לנו ומה עלינו לעשות?

מתי ההפרשות מבשרות לנו דברי טובים?

ישנן הפרשות קבועות במהלך החודש שאנחנו כבר יודעות לזהות, כמו אלו שמבשרות לנו על הגעת הווסת או אלו שהן חלק מהשינויים ההורמונליים הטבעיים שאנחנו עוברות. אבל מה קורה בהיריון?
בהיריון אנחנו חוות שינויים הורמונליים משמעותיים הרבה יותר מהרגיל, שהעוצמה שלהם באה לידי ביטוי בכמות ההפרשות וייתכן שגם בריח שלהן. המערכת החיסונית שלנו עובדת שעות נוספות כדי למנוע זיהומים, וגם כאן, זה מתבטא ביותר הפרשות בעזרתן הגוף חוסם את הדרך פנימה. ככל שההיריון מתקדם, את תוכלי להרגיש זאת בצורה משמעותית יותר, אבל חשוב שתזכרי – אלו רק סימנים שהגוף שלך ממלא את תפקידו כמו שצריך. אם את מרגישה שאת זקוקה לתמיכה מסיבית יותר, בייחוד בשלבי ההיריון המתקדמים, תחתוני המחזור של ליליבלום יתנו לך מענה לספיגה מרבית ונוחות מקסימלית, מבלי להתפשר על איכות החומר. דרך אגב, הם גם מעולים לתקופה שאחרי הלידה, אבל זה כבר נושא אחר.

מתי כדאי לראות בהפרשות סימני אזהרה?

אם ההפרשות שאת חווה אינן נראות לך שגרתיות, בצבע או בריח שלהן, ואת חושדת שאולי הן כאן כדי להצביע על בעיה, ייתכן שאת צודקת. ריח לא נעים או צבע חזק מאוד של הפרשות יכולים להעיד על זיהומים שמפרים את האיזון בשכבה החיידקית בנרתיק. בייחוד בזמן ההיריון, חשוב שנהיה ערות לכל זיהום או גורם מסכן אחר שעלול להשפיע עלינו ועל העובר. במקרים כאלו כדאי להתייעץ עם רופא הנשים שלך כדי להרגיש בטוחה יותר להמשך הדרך.

מה אפשר לעשות עם הריח?

אז נכון שלהפרשות יש תפקיד חשוב במערך התקשורת וההיכרות שלנו עם הגוף, אבל לא תמיד הסימנים האלו נוחים לנו. גם כאבי ראש הם דרך של הגוף להצביע על איזשהו חוסר (במזון, בשתייה או בשינה), אבל הם יכולים לשבש לנו לגמרי את השגרה. כך גם ההפרשות מכפיפות אותנו להתנהלות מסוימת או חוסר נעימות שמתלווה אלינו לאורך היום כמו החלפת פדים תכופה, הכתמה של התחתון, ריחות לא רצויים ועוד). אז מה אפשר לעשות?
אחרי שאנחנו מזהות את ההפרשות, אנחנו יכולות להבין מה המקור שלהן. אם הוא נובע משגרת היגיינה לקויה, כזו שאינה מאפשרת אוורור, כזו שאוטמת את האזור למשך שעות, כזו שחושפת אותו לחומרי וכימיקלים שאינם טבעיים לו, כמובן שיש מה לעשות!
אפשר לעבור להלבשה תחתונה איכותית מכותנה אורגנית, שמחזירה לגוף שלך את תחושת הרעננות וחוסכת ממנו כל חומר שלא אמור לבוא איתו במגע. כשאת מכבסת את התחתונים שלך, ודאי שלא נותרים חומרי ניקוי על הבד ועקבי בדיוק אחר הוראות הכביסה שקיבלת כדי להבטיח שהמרקם והאיכות שלהם לא יהרסו. בדים נושמים מפחיתים את כמו ההפרשות וכתוצאה מכך, את הצורך ברכישת מוצרי היגיינה חד פעמיים כמו תחתוניות.
עוד דבר שמעניין לדעת הוא שכל תכשירי הניקיון השונים שמבטיחים שטיפה אינטימית, למעשה מונעים ממנגנון הניקוי הטבעי של הגוף לעשות את שלו. האיזון העדין של האזור מופר (גם אם על התווית רשום אחרת), והוא לא מצליח לסלק את כל החומרים המזיקים החוצה ממנו. כך נוצר מעגל קבוע של תלות בתכשיר לסילוק הפרשות וריחות לא נעימים.

שמות סוף למעגל

עכשיו כשאת יודעת איך לקרוא את הסימנים שהגוף מאותת לך, את יכולה לשים סוף למעגל הזה שמחייב אותך לרכוש עוד ועוד מוצרים (מוצרי היגיינה נשית, שטיפות אינטימיות ועוד). חשוב לנו לסייג את כל האמור ולהגיד – לא תמיד אפשר להסתפק בשינוי אורח החיים ולפעמים מדובר על בעיה חמורה יותר שדורשת הסתכלות רפואית. אל תפחדי מההפרשות שלך, אבל אל תישארי אדישה אליהן.

* התכנים המופעים באתר אינם מהווים תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי וכל מטרתם לספק מידע ובשום מקרה אינם בגדר המלצה או עצה רפואית ו/או חוות דעת רפואית מקצועית.
לקוחה ותיקה של ליליבלום, חובבת מושבעת של כותנה אורגנית, כותבת תוכן וקופירייטרית
×